اخبار برگزیده

وزیر علوم خبر داد

اجرای ۳ پروژه بزرگ وزارت علوم و اتحادیه اروپا در دانشگاه‌های ایران

شناسه خبر: 1106744 سرویس: استانها
۲۸ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۴۷
نشست‌خبری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اجرای ۳ پروژه بزرگ را با اتحادیه اروپا آغاز کرده‌ایم، گفت: این پروژه‌ها بیش از ۳ میلیون یورو هزینه دارد که در تعدادی از دانشگاه‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، محمد فرهادی شامگاه پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در زمینه دیپلماسی علمی همکاری‌های بین‌المللی با سرعت بالایی شکل گرفته است اظهار داشت: اجرای 141 پروژه تحقیقاتی مشترک دانشگاه‌ها و مراکز علمی با کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، اتریش و ترکیه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اجرای 3 پروژه بزرگ را با اتحادیه اروپا آغاز کرده‌ایم گفت: این پروژه‌ها بیش از 3 میلیون یورو هزینه دارد که در تعدادی از دانشگاه‌ها اجرا می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تبادل استاد و دانشجو و حضور اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور در دانشگاه‌های داخل و دانشگاه‌هایی که غیر ایرانی هستند دنبال می‌شود افزود: توسعه مراکز رشد و تخصصی پارک‌های علم و فناوری مانند هنر، پزشکی و علوم انسانی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش‌بنیان بیش ‌از پیش شکل ‌گرفته و مجوز فعالیت می‌گیرند، گفت: تاکنون بیش از 4 هزار شرکت دانش‌بنیان متقاضی فعالیت بوده که بیش از 2 هزار و 200 شرکت فعال و تائید شدند، شرکت‌های دانش‌بنیان درون و بیرون پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند.

فرهادی تصریح کرد: براساس ضوابط و قوانین و مقررات پیش بینی شده شرکت‌های دانش‌بنیان به‌ ویژه شرکت‌هایی که درون پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند، از امکانات و زیرساخت‌های پارک‌ها استفاده کرده و نیز می‌توانند از وام‌های کم ‌بهره و صندوق شکوفایی و یاوری تسهیلات استفاده کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کنند، بیان کرد: تاکنون 16 صندوق از آن‌ها در کشور شکل‌ گرفته است که می‌توانند تأثیراتی بر فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان گذاشته و محصولات خود را تولید کنند، این در حالی است که معافیت‌های مالیاتی داشته و تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان درون شهرها اشکالی ایجاد نمی‌کند ولی براساس مصوبات دولت می‌توانند در محدوده شهرها تأسیس شوند، همچنین نیازی نیست که این شرکت‌ها در فاصله 50 کیلومتری شهر شکل بگیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امیدواریم در آینده پارک علم و فناوری شهرستان کاشان تاسیس گردد زیرا کاشان به دلیل صنایع و پتانسیل‌هایی که دارا است نیازمند این پارک بوده و باید تلاش کنیم که تاسیس پارک علم و فناوری در این شهر را تا حدودی تخصصی کنیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه فناوری افزود: با پیش‌بینی‌های صورت گرفته و اعتباراتی که در سال جاری محقق می‌شود برای حوزه پژوهش و فناوری اعتباری حدود 1.1 درصد از تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی‌شده است، این در حالی است که اکنون 0.47 درصد سهم اعتبارات برای این حوزه وجود دارد، همچنین در سال جاری به 2 برابر یعنی بالغ‌ بر یک درصد می‌رسد و سهم عمده‌ای از آن برای دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و به‌ویژه دانشگاه‌هایی که در تراز برتری از نظر عملیات قرار دارند، اختصاص می‌یابد.

فرهادی تصریح کرد: آمایش آموزش عالی اساسی‌ترین برنامه‌ای است که ساماندهی آموزش عالی در آن مطرح است که دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و حوزه‌های علمی در بخش غیردولتی و دولتی آن پیاده می‌شوند.

وی به بازبینی حدود 600 رشته تحصیلی عمدتاً کاربردی اشاره کرد و گفت: ارتباط میان آموزش و عمل در برنامه‌های درسی دیده ‌شده است، همچنین ارتباط با صنعت و حضور اساتید و دانشجویان در محیط‌های صنعتی به‌خوبی دیده می‌شود و با توجه به فرصت‌های مطالعاتی که در زمینه صنعت دارند برنامه‌های پسادکتری داخلی در محیط‌های صنعتی، خدماتی و اجتماعی اجرا می‌شود.

http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/03/28/1106744/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C3%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86


وزیر علوم خبر داد

وزیر علوم خبر داد

وزیر علوم خبر داد

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها